Про нас
БОТАНІЧНИЙ САД
ДНІПРОВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО
УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ОЛЕСЯ ГОНЧАРА
Ботанічний сад ДНУ був заснований у 1930 році завідувачем кафедри фізіології рослин Дніпропетровського університету, професором Олександром Володимировичем Рейнгардом, який і став його першим директором. Спочатку це була спеціальна науково-дослідна міська установа. У 1933 році Постановою РНК УРСР Ботанічний сад був введений до складу Дніпропетровського державного університету як науково-дослідний підрозділ.
У 1963 році Розпорядженням Ради Міністрів УРСР Ботанічний сад оголошений заповідною територією загальнодержавного значення і з цього часу знаходиться під охороною держави.
Загальна територія саду 27,5 га. З них 10,5 га це зона вільного доступу («Парк Гагаріна») та 17 га – дослідно-експозиційна зона обмеженого доступу.
Основні напрямки діяльності Саду: збереження рослинного генофонду в колекціях живих рослин; вивчення, акліматизація рослин; дослідження ефективного господарського використання рідкісних і типових видів місцевої та світової флори; проведення наукової, навчальної і просвітницької роботи.
Ботанічний сад ДНУ співпрацює з багатьма ботанічними закладами України, близького та далекого зарубіжжя з питань збереження рослинного різноманіття та обміну посадковим матеріалом; входить до складу Ради ботанічних садів та дендропарків України, а також до Міжнародної Ради ботанічних садів з охорони рослин (BGCI).
Колекційний фонд рослин ботанічного саду – неоціненне народне надбання. Він налічує більше 3,5 тис. видів, різновидів, форм та сортів.
Основа колекцій це деревні та чагарникові рослини відділу дендрології, яких на території саду росте більше 11 тисяч одиниць. Реліктові рослини, гарно-квітучі чагарники, екзотичні дерева, троянди – все це можна побачити під час прогулянки дендрарієм.
У відділі природної флори зберігаються фонди аборигенних та інтродукованих господарських, енергетичних, низькорослих декоративних та лікарських рослин, серед яких є багато видів, занесених до міжнародних та регіональних Червоних списків. Ознайомитись з колекціями даного відділу можна на відповідних експозиціях: «Скельний сад», «Ароматека», «Злаки» тощо.
Різноманітні сорти квітково-декоративних багаторічних, однорічних та цибулинних рослин це основа колекцій відділу квітникарства. У відповідний час, на експозиційно-колекційних ділянках відділу можна помилуватися цвітінням весняних ефемероїдів (тюльпани, нарциси, гіацинти тощо), гібридних півників, гемерокалісів, півоній та хризантем.
Колекції відділу тропічних та субтропічних рослин складаються з представників теплолюбної флори Африки, Південної Азії, Америки та Австралії. Побачити височезні пальми та фікуси, потужні ліани, величні папороті та інші цікаві рослини можна записавшись на екскурсію до Експозиційної оранжереї.
Ботанічний сад реалізує населенню рослини власного виробництва. Кімнатні рослини, розсаду однорічників, пряно-ароматичні та лікарські рослини відкритого ґрунту можна придбати у Виробничій теплиці. Деревно-чагарникові рослини, квітково-декоративні багаторічники, плодово-ягідні культури продаються на майданчику «Парники».
Ботанічний сад ДНУ ім. Олеся Гончара,2024