Експозиції

Експозиції


Скельний сад

 

Скельний сад ботанічного саду має довгу історію. Своє існування він почав з невеликого, усього 50 м2, альпінарію, створеного в 1957 р. Спочатку в ньому було висаджено виключно гірські рослини з Кавказу, Криму та Карпат. У такому вигляді альпінарій існував доволі довгий час. У 1986-1989 роках на основі старого альпінарію був створений новий скельний сад площею 550 м2. Декілька пагорбів, що імітують гірський ландшафт, розділені гравійними доріжками та сухим «струмком». В експозиції представлені вже не тільки гірські рослини, а також низькорослі види з інших екологічних регіонів. Крім того, значно розширюється географія колекції, в одному місці вже можна побачити рослини з Європи, Азії та Північної Америки. 

Весною та влітку скельний сад прикрашають в основному трав’янисті рослини: арабіс альпійський, флокс шилоподібний, півники, аурінія, сонцецвіт, мінуарція тощо. Восени манять своєю красою малинове листя японського клену та червоні плоди кизильників. А взимку скельний сад набуває особливої чарівності  завдяки великої кількості вічнозелених хвойних рослин (ялівці, гірські сосни).

 

 

Розарій

 

Розарій розташований у самому центрі саду на перехресті Трояндової та Хвойної алей. Його колекційний фонд формувався у 2004-2006 роках. Однак, є у його складі два сорти (Flammentanz та Перлина ДНУ) 1980-х років інтродукції. Зараз у розарії зростає 105 сортів троянд. Найбільш різноманітна група чайно-гібридних троянд – 47 сортів. Також доволі широко представлені групи Флорибунда (10 сортів), плетисті (13 сортів) та паркові (10 сортів) троянди. 

Завдяки ремонтантному цвітінню більшості сортів, розарій має привабливий вигляд протягом усього літа. А деякі троянди цвітуть до перших заморозків у листопаді. 

 

 

 

Рокарій

 

Невеликий за площею фантазійний рокарій був створений в 2012 р. Він не імітує природний ландшафт. Камені та рослини являють собою прості декоративні композиції. Основна увага в рокарії приділена демонстрації компактних низькорослих декоративних чагарників та стрижених форм сосни, туї та самшиту. 

Має привабливий вигляд протягом усього року завдяки наявності великої кількості хвойних вічнозелених рослин. 

 

 

Колекційно-експозиційна ділянка «Злаки»

 

Колекційно-експозиційна ділянка «Злаки» була закладена у 2017 р. Усього колекція злаків нараховує 48 видів та 12 сортів рослин Європи, Азії та Америки. Найбільше видове різноманіття представлено родом Ковила (14 видів), більшість видів якого є червонокнижними представниками української флори. 

Найпривабливіший для відвідувачів вид експозиція має з кінця серпня до середини листопада під час цвітіння великих злаків: міскантусу, проса, пеннісетуму та соргаструму.  

 

 

 

Ароматека

 

Експозиція пряно-ароматичних та лікарських рослин була створена в 2011 р. Містить 32 види рослин місцевої та світової флори. Тут представлені традиційні, усім відомі ароматичні та лікарські трави: лаванда, шавлія, чебрець, ехінацея, меліса, материнка,  м’ята, та малопоширені: монарда, перовскія, шоломниця, маклея. Є декілька отруйних видів: аконіт, ясенець, рута. 

Найбільшої привабливості експозиція набуває в травні-червні, коли більшість зростаючих тут рослин перебуває у фазі цвітіння. А восени можна помилуватися квітками пізньоцвіту та аконіту Кармихеля, а також яскравим забарвленням листя герані криваво-червоної. 

Ботанічний сад ДНУ ім. Олеся Гончара,2025